Łabędź niemy
Bielik
Bocian czarny
Orzeł przedni
Łabędź krzykliwy
Facebook

Zimowe wsparcie dla czyżyków

Osłabione czyżyki bez naszej pomocy nie mają szans na przeżycie

Wsparcie dla czyżyków

 

Do Ptasiego Azylu coraz więcej osób zgłasza osłabione drobne łuszczaki, szczególnie czyżyki koczujące w pobliżu karmników, lub innych miejsc dokarmiania.

Przyczyn osłabienia tych ptaków jest wiele. Po pierwsze,  w karmnikach gdzie wysypywany jest głównie słonecznik zjadają one jedynie resztki po innych biesiadnikach tj. wróblach i dzwońcach, które niestety przy okazji zanieczyszczają pokarm odchodami. Co wiąże się z transmisja ptasiego pasożytów, a przede wszystkim pierwotniaka powodującego atoksoplazmę (nie stanowi ona zagrożenia dla ludzi). Po drugie,  czyżyki lubią żerować na ziemi, a tam bardzo często znajdują się odsłonięte przez topniejący śnieg niedojady, które stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie.

Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie mieszanek drobnych ziaren oraz łuskanego słonecznika oraz rygorystyczne sprzątanie pod karmnikiem – aby żerujące na ziemi ptaki min. czyżyki nie były narażone na kontakt z pasożytami i drobnoustrojami, w okresie kiedy i tak są osłabione kolejnymi atakami zimy.

Ptaki które udało się odłowić należy przenieść do ciepłego miejsca i skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu podjęcia leczenia osłonowego antybiotykami, w kierunku toksoplazmy, oraz bardzo często towarzyszącej megabakteriozie (nie stanowiącej zagrożenia dla ludzi grzybicy układu pokarmowego).

Pliki: